Načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović izjavio je večeras da uoči 24. septembra, i događaja u Banjskoj, nije bilo nikakvih informacija koje bi ukazale da će se nešto krupno dogoditi.
„Ne mogu da pričam o 23. septembru, jer su obaveštajne i bezbednosne informacije o događaju krenule da pristižu 24. septembra, rano ujutru, ali sa sigurnošću mogu da kažem da nisu postojali indikatori koji pokazuju da će se nešto krupno, komplikovano i kompleksno dogoditi. Stanje je bilo redovno, prema izveštaju i onome što mi možemo da pratimo“, rekao je Mojsilović za RTS na pitanje kakve su informacije o događaju u Banjskoj.
Mojsilović je rekao da su informacije koje se odnose na događaj počele da pristižu 24. septembra ujutru, preko dežurnog operativnog tima, i u prvi mah su bile sužene, nisu bile temeljne, opširne ni precizne.
„Mi smo se oslanjali na naše resurse obaveštajnih bezbednosnih kapaciteta, na ono što možemo da vidimo i čujemo sa naših pozicija. Imao sam kontakt, razgovarao sam sa komandanrom Kfora na tu temu, i od njih smo sa terena počeli da dobijamo informacije“, ispičao je načelnig Generalštaba VS.
Dodao je da to nije bio prvi put da je izazvana kriza jednostranim i ludačkim potezima Prištine.
„Mi smo već u osam sati imali sastanak, ja i moji saradnici, ministar odbrane, direktori agencija, izvestili smo vrhovnog komandatna o onome što znamo – o dešavanjima na terenu, da ima povređenih i tome slično. Nakon toga su usledile mere koje sam aktivirao odmah“, rekao je Mojsilović.
On je istakao da je 24. septembra dobio zadatak – u potpunosti staviti pod kontrolu Kopnenu zonu bezbednosti i u punom kapacitetu obezbediti administrativnu liniju preventivnim razmeštajem dela jedinica Vojske Srbije.
Na pitanje da li je to neošto neobično, odgovorio je odrično.
„To nije neobično naređenje u skladu je sa dešavanjima na terenu, jer smo predviđali da kriza može da eskalira, zato što je došlo do upotrebe vatrenog oružja na delu teritorije KiM“, napomenuo je gerenal Mojsilović.
Dodao je da su krize od avgusta prošle godine krenule punim intenzitetom, i kada su rasle, svaki put je je bilo više snaga VS, u kontekstu peventivnog razmeštaja jedinica srpske armije.
Naglasio je da u tom trenutku nije bio najveći broj snaga VS na terenu.
„Ni de fakto to nije bila puna borbena gotovost, koja znači da se svi pripadnici spoje sa tehnikom, naoružanjem i municijom i čekaju dalje zadatke u skladu sa planovima Vojske Srbije. Ovde je brojno stanje bilo upola manje, nije bilo povećanja brojnog stanja, niti pune borbene gotovosti Vojske Srbije“, poduvkao je general Mojsilović.
Na pitanje u vezi sa novim komandantom Kfora, turskim generalom Ozkanom Ulutašem, koji uskoro preuzima tu dužnost, Mojsilović je konstatovao da će to biti 28 komandant te NATO misije, te dodao da očekuje sastanak po njegovom preuzimanju dužnosti.
“Ja sam njima uvek nudio rešenje, iz ugla Beograda, ako se bezbednosne institucije ili igrači na terenu, koje mi, a u skladu sa svim sporazumima sa Kforom, ne prepoznajemo kao takve, Kosovska policija i KBS, ne stave pod kontrolu, ovakih problema i kriza će biti i dalje”, upozorio je načelnik Generalštaba.
Dodao je da očekuje i sastanak sa komandantom združenih snaga NATO u Beograd, nakon primopredaje dužnosti komandanta Kfora, te da će na tom sastanku izložiti stavove Srbije o daljem radu.
Ministar odbrane Miloš Vučević, nadovezao se rekavši da je potvrđena poseta ministra odbrane Turske Srbiji, što je, kaže, važno radi razjašnjenja svih činjenica, pre svega naoružanja Prištine.
Izvor: ALO