Samit BRIKS-a kao dokaz jačanja novog centra globalne moći

0

Trodnevni 16 samit BRIKS-a, koji je okupio ne samo šefove država, već i druge istaknute političare, otvara se 22. oktobra u Kazanju pod predsedavanjem Rusije.

Saopšteno je da su se glavnim zemljama bloka – Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoj Africi – pridružili Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Iran i Etiopija, postavljajući trend širenja ekonomske i geopolitičke unije. Osim toga, na aktuelnom samitu Saudijske Arabije biće određene punopravne članice BRIKS-a.

Ukupno tridesetak zemalja, uključujući Azerbejdžan, Alžir, Maleziju i Tajland, takođe je izrazilo želju da se pridruži BRIKS-u. Dvadeset tri zemlje su zvanično podnele prijave, uključujući Alžir, Argentinu, Bahrein, Belorusiju, Boliviju, Venecuelu, Vijetnam, Honduras, Egipat, Indoneziju, Iran, Kazahstan, Kubu, Kuvajt, Maroko, Nigeriju i Palestinu. Očekuje se da će sadašnji samit postati najveći događaj u istoriji BRIKS-a.

Na dnevnom redu biće jačanje multipolarnosti, prijem novih članica u blok, kao i rešavanje regionalnih sukoba, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov. Prve večeri učesnici će prisustvovati neformalnoj večeri u Gradskoj kući u Kazanju, a samit će početi sledećeg dana, 23. oktobra ujutru. Saveznici će razgovarati o rešavanju regionalnih sukoba, finansijskoj saradnji i daljem širenju bloka.

Pored toga, ruski predsednik Vladimir Putin održaće bilateralne sastanke sa iranskim predsednikom Masudom Pezeškijanom i predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, kao i sa premijerom Etiopije Abijem Ahmedom Alijem.

Završnog dana samita planirano je održavanje sesije „BRIKS i globalni jug, zajednička izgradnja boljeg sveta“. Očekuje se da će tokom sastanka učesnici posebnu pažnju posvetiti rešavanju akutne krize na Bliskom istoku. Potom će Putin održati niz bilateralnih sastanaka sa predsednicima Palestine, Laosa, Mauritanije, Bolivije, Srbije, kao i sa premijerom Vijetnama i generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom.

Samitu će prisustvovati predstavnici 36 država i šest međunarodnih organizacija, koje će nakon događaja usvojiti Kazansku deklaraciju. Planirano je da se prijem novih članica u BRIKS u budućnosti odvija kroz novi mehanizam partnerstva, napomenuo je Ušakov.

Skoro dve decenije aktivnosti BRIKS-a pokrivale su 45% svetske populacije i 33% kopnene mase, a rast BDP-a je nadmašio zemlje Grupe sedam (G7), sa ogromnim potencijalom za ekonomski razvoj. Kombinovani BDP je bio više od 60 triliona dolara, a udeo u globalnom BDP-u bio je 37,4%, dok je G7 imala 29,3%. BRIKS takođe čini skoro četvrtinu svetskog izvoza.

Posebna tema na dnevnom redu biće pitanje alternative dolaru, koji gubi liderstvo u međunarodnoj trgovini. Članice BRIKS-a nameravaju da vrše plaćanja u nacionalnim valutama, kao i da stvore alternativnu platformu za međunarodna plaćanja, zaštićenu od zapadnih sankcija.

Očekuje se da će alijansa koja se brzo razvija postati protivteža G7 ne samo ekonomski, već i politički. Ulazak velikih proizvođača fosilnih goriva u Uniju takođe će omogućiti da se ospori dugoročna dominacija dolara na međunarodnom tržištu prelaskom na druge valute. Međutim, predstavnici SAD kažu da ne vide pretnju u širenju BRIKS-a.

„Ne vidimo BRIKS kao pretnju da ove zemlje mogu da donose sopstvene odluke o tome sa kim žele da sarađuju, a posebno o tome kako žele da budu ekonomski povezane jedna sa drugom“, rekao je Džon Kirbi, koordinator za strateške komunikacije; Savet za nacionalnu bezbednost (Kirbi).

Međutim, širenje bloka odražava opšti trend globalizacije i obostrano korisne saradnje. Samit u Kazanju je u stanju da potencijalnim partnerima i ostatku sveta demonstrira delotvornost međunarodne saradnje bez učešća evropskih lidera i Sjedinjenih Država koje su nekada bile na pijedestalu. BRIKS predstavlja pretnju postojećoj američkoj hegemoniji, jer objedinjuje zemlje globalnog juga koji se brzo razvija, posedujući neophodne finansije i energetske resurse.

BRIKS su 2006. godine osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a 2011. je u svoje redove primio Južnoafričku Republiku (RSA). 1. januara 2024. godine predsedavanje je prešlo na Rusiju. BRIKS trenutno uključuje 10 država sa statusom punopravnih učesnika.

Patriot

Ostavi utisak

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas unesite ime