Zašto je zelena gradnja temelj održivog razvoja: Upoznajte se sa svim njenim prednostima

0

Konstantno širenje gradova usled migracija stanovništva za posledicu ima intenzivnu izgradnju kako bi se zadovoljila aktuelna potražnja. Građevinska industrija spada u jedne od najvećih zagađivača životne sredine, jer troši ogromnu količinu energije, ali i za sobom ostavlja mnogo otpada. U periodu kada se globalno suočavamo sa posledicama klimatskih promena, stručnjaci iz oblasti građevinarstva i arhitekture morali su da potraže drugačija i održivija rešenja.

Zelena gradnja pokazala se kao efikasan odgovor na trenutnu klimatsku krizu, stavljajući u fokus energetsku efikasnost i upotrebu održivih materijala u izgradnji. Iako je u svetu ovaj trend prisutan već godinama unazad, našoj zemlji tek predstoji implementacija. Kroz aktivno delovanje i promociju, kao i subvencije za kompanije i pojedince koji žele da se okrenu zelenoj gradnji, ovaj vid gradnje postaće učestala praksa i logičan izbor svakoga ko želi da sigurno investira.

Pametno korišćenje energetskih resursa

Glavni fokus zelene gradnje usmeren je ka postizanju energetske efikasnosti, što podrazumeva razvijanje rešenja kako bi se koristila energija iz obnovnljivih resursa kao što su vetar, voda i sunce. Na taj način smanjujemo trošenje energije i emisiju štetnih gasova, čime direktno utičemo na očuvanje planete i doprinosimo kvalitetnijem okruženju. Određene podsticajne mere i subvencije predstavljaju jedan od sjajnih načina promocije ovakvog tipa gradnje, gde se pojedincima i pravnim licima direktno pruža podrška u celom ovom procesu. Da bi zelena gradnja postala naša svakodnevnica, aktivno mora da se radi na edukaciji, promociji i razvijanju programa podrške za realizaciju zelenih projekata.

Odgovarajući materijali

Zelena gradnja bazira se na upotrebi prirodnih materijala kao što su kamen, drvo, staklo ili aluminijum, jer su dugotrajniji, bezbedniji i imaju visok kvalitet i dug vek trajanja. Osim toga, imaju pozitivan uticaj na okolinu, nasuprot veštačkim materijalima poput plastike. Aluminijum je jedan od dominantnijih materijala koji su prisutni u zelenoj gradnji, a ukoliko su vam potrebna izdržljiva ulazna vrata za kuću, sa njim nećete pogrešiti. Uz kombinaciju otpornog stakla, predstavljaće kvalitetnu izolaciju, ali i pružiti potrebnu bezbednost i sačuvati vas od potencijalnih neželjenih posetilaca. Svi ovi materijali su ujedno i estetski privlačni i lako se kombinuju sa drugima, a zajedno zadovoljavaju potrebe modernog čoveka.

Unapređenje kvaliteta vazduha

Jedan od najvećih problema gradnje jeste visok stepen zagađenosti, odnosno količina štetnih gasova koji se emituju tokom izgradnje jednog objekta. Ovo je posebno akuelno u velikim i naseljenim gradovima gde je urbanizacija uzela maha i gde se gotovo na svakom koraku gradi višespratnica. Građanima ostaje život u zagađenom vazduhu i sredini koja predstavlja ozbiljnu pretnju po čovekovo zdravlje. Dugotrajno izlaganje ovakvom vazduhu može imati nesagledive posledice i biti glavni uzročnik različitih respratornih bolesti.

Sa druge strane, korišćenje prirodnih materijala i recikliranih resursa siguran je način da smanjimo emisiju štetnih gasova i količinu utrošene energije. Osim toga, implementacija zelenih površina poput krovova ili vertikalnih bašti doprinosi apsorpciji CO2 i direktno unapređuje kvalitet vazduha u našoj okolini.

Ekonomski benefiti

Finansijski faktor igra odlučujuću ulogu kada ulazimo u bilo kakav građevinski poduhvat. Iako će nam se isprva činiti da zelena gradnja zahteva više novčanih sredstava, kada se uzmu u obzir troškovi održavanja, ovakav prijekat je dugoročno isplativiji. Održivi materijali su trajniji i ne zahtevaju česte zamene i popravke, a mesečna ušteda energije će rezultirati nižim računima za komunalije.

Na početku ćete možda izdvojiti nešto više novca, ali će vam se on vremenom vratiti, jer ćete dosta uštedeti na troškovima održavanja. Zato je zelena gradnja pametna investicija koja privlači sve više kompanija i pojedinaca i predstavlja održivu budućnost.

Poboljšanje kvaliteta života i blagostanja stanovnika

Osim što brine o prirodi, zelena gradnja u centar stavlja i čovekovo zdravlje i blagostanje, odnosno unapređenje kvaliteta života unutar prostora u kome boravi. Bolje izolovani prostor,kvalitet vazduha, velika količina dnevne svetlosti dorpinose udobnosti korisnika i njegovom sveopštem raspoloženju. Takođe, prisustvo zelenih površina i prirodnih elemenata pozitivno se odražava na čovekovo mentalno zdravlje i kreira zdravije okruženje. Prostor u kome boravimo bitna je stavka našeg svakodnevnog funkcionisanja i neophodnost današnjeg modernog čoveka.

Zbog svojih mnogobrojnih prednosti, zelena gradnja predstavlja temelj održivog načina funkcionisanja i budućnost svih nas. Kroz upotrebu prirodnih i recikliranih materijala, kao i korišćenje obnovljiv resursa energije, građevinska praksa pokušava da smanji svoj štetan uticaj na planetu i da stvori zdravije i kvalitetnije okruženje za sve građane. Zato bi trebalo da uzmemo aktivno učešće u ovom značajnom procesu i okrenemo se zelenijoj i održivijoj budućnosti.

Ostavi utisak

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas unesite ime