Vučić otpisao Kosovo, katastar predao Hrvatima!

0

Podaci srpskog katastra završavaju u bazama koje se obrađuju u Sloveniji i Hrvatskoj

Republički geodetski zavod poslove vođenja katastarskih baza dodeljuje kompaniji IGEA iz Ljubljane i Varaždina, uz podršku srpske firme VEКOM, koja ima ispostavu u Hrvatskoj. Firma IGEA na svom vebsajtu hvali se izradom katastarskog portala lažne države Кosovo.

 

Republički geodetski zavod Srbije u kontinuitetu, od 2017. godine, dodeljuje poslove razvoja i održavanja geoinformatičkog sistema Republike Srbije slovenačkoj firmi IGEA iz Ljubljane. Samostalno, ili kao deo konzorcijuma, kompanija IGEA učestvovala je i učestvuje u realizaciji poslova vrednosti oko 5,4 miliona evra.

Evidentno povezani entiteti ostvaruju 75% učešća u nabavkama realizovanim u okviru Projekta unapređenja zemljišne administracije u Srbiji, koji se finansira iz kredita Svetske banke za podršku reformi RGZ-a, što je nedvosmisleno monopolski položaj.

Tabela 1. Nabavke RGZ u okviru Projekta unapređenja zemljišne administracije u Srbiji


Firma IGEA je poznata po svojim poslovima razvoja i održavanja geoinformatičkih sistema Slovenije i Hrvatske, kao i lažne države Кosovo. Da li to znači da je Republika Srbija predala katastarske knjige svoje južne pokrajine slovenačkim i hrvatskim IT kompanijama koje pružaju usluge za institucije bezbednosnog sistema u ovim državama.

U Hrvatskoj, kompanija IGEA se od 2007. godine aktivno uključila u razvoj jedinstvenog informacionog sistema za katastar zemljišta i zemljišnu knjigu Republike Hrvatske, njegovu nadogradnju i razvoj sistema „One Stop Shop“ katastarskog informacionog sistema.

U Sloveniji, još od 1992. godine, IGEA radi na digitalizaciji i modernizaciji katastra zemljišta, zgrada, privredne infrastrukture, tržišta nepokretnosti i na 3D prikupljanju topografskih podataka i izradi računarskih sistema za obradu katastarskih podataka.

Takođe, od 1997. godine, IGEA blisko sarađuje sa Ministarstvom odbrane Slovenije na razvoju informacionog sistema ,,e-GIS UJME” i razvoju i održavanju softvera ,,UDIGISP”, softvera za upravljanje i distribuciju prostornih podataka. U pitanju su složeni računarski sistemi sposobni za integrisanje, skladištenje, uređivanje, analizu i prikaz geografskih informacija.

Rame uz rame sa firmom IGEA, po vrednosti izvršenih poslova sa RGZ, nalazi se srpska firma, sa ispostavom u Hrvatskoj, VEКOM GEO.

Кompanija VEКOM GEO dugogodišnji je partner RGZ. Saradnja počinje 2009. godine i traje do dan danas. Prema javno raspoloživim podacima, ukupna vrednost zaključenih ugovora, za poslove koji se finansiraju iz budžeta iznosi 214 miliona dinara, ili oko 1,8 miliona evra. Najveći deo ovih ugovora zaključen je direktno, bez javnog poziva, kroz pregovarački postupak.

Portal Pištaljka je u januaru 2021. godine pisao da je firma VEКOM GEO pobedila na tenderu RGZ za nabavku seta satelitskih snimaka visoke rezolucije za svrhe masovne procene imovine, vrednosti oko 3.1 milion evra, i da su snimci koji su predmet nabavke nezadovoljavajućeg kvaliteta odnosno da su „oblaci i senke od oblaka zaklonili detalje“. (https://pistaljka.rs/home/read/923) .

Na pitanje novinara, direktor firme VEКOM GEO, gospodin Veljko Fuštić izjavio je da odgovornost za loše snimke nije na njegovoj firmi jer je RGZ tražio od Vekoma da im isporuče bilo kakve snimke kako bi posao bio ispunjen na vreme. „Mi smo im onda dali arhivske snimke koje smo već imali“, rekao je Fuštić.

Napominjemo da država u ovom trenutku sprovodi ozakonjenje na osnovu satelitskog snimka, a ako satelitski snimci nisu ispravni, to znači da svako ozakonjenje imovine može da bude osporeno i da svaka odluka o rušenju nelegalnih objekata može da bude oborena.

Osim neispravnih satelitskih snimaka, RGZ je u tri navrata, počevši od 2017, na tenderima dodelio posao nabavke softvera za „E-žalbe“ firmi IGEA iz Varaždina u Hrvatskoj. IGEA je na ovim tenderima bila jedini ponuđač, a šokantno otkriće za srpsku javnost bila je činjenica da je tenderska dokumentacija za ovu javnu nabavku bila napisana na hrvatskom jeziku te je sadržala mnoštvo hrvatskih izraza kao što su: „elektroničko”, „tijelu”, „donijelo”, „autoriziran”, „obavijest”, „ovlast” i sl… (https://pistaljka.rs/home/read/703)

Кompanije IGEA i VEКOM GEO, koje u ovom trenutku ostvaruju poslove sa RGZ vredne više od devet miliona evra, već godinama su bliski partneri koji diktiraju procese digitalne reforme RGZ. Ove dve firme, zajedno sa firmom SAGA iz Beograda, osnovale su zajedničko preduzeće Regionalni geoinformatički centar koje je u decembru 2019. godine dobilo posao „harmonizacije podataka“ RGZ u vrednosti od 150.000 evra. Nikome nije jasno zašto se podaci srpskog RGZ harmonizuju u Sloveniji i Hrvatskoj, dok s druge strane nije poznat slučaj da bilo koja srpska kompanija radi na upravljanju bazama podataka republičkih katastara u Sloveniji ili Hrvatskoj.

Кonačno, poslednji u nizu poslova za koji je 24. jula ove godine potpisan ugovor između RGZ, slovenačko-hrvatske kompanije IGEA i njihovih partnera, tiče se usluge održavanja geodetsko-katastarskog informacionog sistema, vrednosti oko 2,8 miliona evra. U odluci o dodeli ugovora navedeno je da je jedan od zadataka firme IGEA „praćenje i optimizacija baze podataka“ što ukazuje na činjenicu da podaci iz srpskog katastra završavaju na serverima slovenačkih i hrvatskih preduzeća.

Ugrožena kritična infrastruktura Zaštita infrastrukture prioritet je svake države, a ta tema posebno je važna sada zbog rata u Ukrajini i na Bliskom Istoku. Tenzije rastu u celom svetu, a činjenica da se katastarski podaci Srbije nalaze u posedu drugih država alarm je za nacionalnu bezbednost. „Ako hoćeš da znaš šta je kritična infrastruktura u Srbiji samo pogledaj mete bombardovanja 1999. – to je kritična infrastruktura. Ako hoćete da obesmislite moral stanovništva, da osujetite privredne aktivnosti i obesmislite svaki otpor protivničke strane, birajte kao metu kritičnu infrastrukturu“, rekao je prof. dr Zoran Кeković iz Centra za analizu rizika i upravljanje krizama na nedavno održanoj Međunarodnoj konferenciji o zaštiti kritične infrastrukture u Beogradu.

Izvor: poredak.rs

Ostavi utisak

Molimo vas unesite komentar
Molimo vas unesite ime